Kritičko mišljenje podrazumijeva sposobnost rješavanja problema, analize, rezonovanja i logičkog zaključivanja, ono potiče djecu na istraživanje, propitivanje, testiranje pretpostavki i postojeće prakse. Razvoj kritičkog mišljenja omogućava djeci da donose odluke zasnovane na analizi uzroka i posljedica, da postavljaju suštinska pitanja, svoje mišljenje utemelje na činjenicama i dokazima, analiziraju pouzdanost informacija, pikupljaju i organizuju informacije, sagledavaju različite perspektive, daju dobre argumente i djeluju u skladu s tim.
Gotovo je bespredmetno govoriti o tome da li je djeci, u vrijeme nezaustavljivog razvoja tehnologije, dostupnosti znanja, društvenih promjena, te medijskih i drugih utjecaja kojima su izloženi, potrebna sposobnost mišljenja, posebno kritičkog mišljenja.
Obrazovanje koje nudi samo puki transfer činjenica i podataka postaje obesmišljeno i neizbježno gubi trku u nastojanju da pruži djeci ono što im je potrebno kako bi uhvatili korak sa savremenim svijetom, a još više kako bi ga mijenjali nabolje.
Mišljenje se može vježbati i učiti!
Škola mišljenja nudi odgovor na pitanje – kako?
Pored praktične obuke, Škola mišljenja, nudi i sveobuhavatan set univerzalno primjenjivih didaktičkih materijala, postera za učionicu, kartica sa zadacima i još mnogo toga.
Stvaranje učionice u kojoj se mišljenje potiče i vrednuje zahtijeva stvaranje specifičnog psihološkog, socijalnog, ali i fizičkog okruženja. U ovakvoj učionici postoji mnoštvo prilika za istraživanja, rasprave, debate, postavljanje pitanja, dokazivanje i zaključivanje. Takav pristup treba pratiti i adekvatan fizički prostor koji potiče zajednički i istraživački rad i učenje, korištenje različitih resursa i materijala, ali i učenje van učionice i od drugih ljudi, roditelja i članova zajednice.