Adresa škole: Tojšići bb, Kalesija
Broj telefona: 035/635-635
Direktor/ica: Fejzulah Mujanović
Pedagog/ica: Emina Čatić
688 Učenika/ca
51 Nastavnika/ica
O ŠKOLI
Osnovna škola „Tojšići “ nalazi se u Tojšićima, u Kalesiji i broji 688 učenika i učenica koje obrazuje i odgaja 51 nastavnika i nastavnica uz podršku još 23 uposlenika škole.
VRIJEDNOSTI ŠKOLE
- porodica
- zdravlje
- ljubav
- obrazovanje
- prijateljstvo
- sloboda
- poštovanje
- timski rad
MISIJA I VIZIJA ŠKOLE
Osnovna škola „Tojšići“ želi svoju školu učiniti ugodnim okruženjem za sve aktere škole: učenike, nastavnike i roditelje, a što je bazirano na poštovanju, jednakosti, prijatečjstvu i društvenoj pravdi, a istovremeno raditi na boljoj komunikaciji i razmjeni informacija.
Tako je i 2018. godine škola postala jedna od “Škola u srcu zajednice”, a menadžment, školski razvojni tim i nastavnici su se priključili programima obuke i realizaciji niza aktivnosti koji trebaju rezultirati jačanju zajedništva i partnerstva u cilju izgradnje bolje klime i kulture u školi.
U cilju ostvarenja svoje misije škola će obezbjediti uvjete za ugodno okruženje svih aktera škole: učenike, nastavnike i roditelje u kojima će vladati poštovanje, jednakost, prijateljstvo, društvena pravda i blagovremena razmjena ideja i informacija.
IZAZOVI I CILJEVI
Sve škole su važne, ali one koje prepoznaju svoje probleme ili izazove i hvataju se u koštac sa njima su još važnije. Škola se odlučila započeti proces jačanja i njegovanja osjećaja sigurnosti i pripadanja školskoj zajednici kroz razvojni plan zasnovan na praćenju i evaluaciji i ostvarenje misije, vizije i vrijednosti.
Upravo su stvaranje efikasnih mehanizama saradnje između svih školskih aktera i povećanje uključenosti za 5% uz stvaranje efikasnih mehanizama saradnje porodice i škole ciljevi škole za školsku 2019/2020. godinu.
UNAPREĐENJE NASTAVNOG PROCESA
U sklopu projekta nastavnice Jakuta Grcić, Ajša Kapidžić, Alma Kuralić i Alma Rizvić su prošle obuku kako bi postale voditeljice zajednice za učenje, i pomogle djeci da razvijaju sposobnost kritičkog promišljanja i rješavanja problema, te razvjaju i žive vrijednosti. Zajednica za učenje broji 14 nastavnika koji, uz podršku mentora, primjenju i prate efekte uvođenja mnogobrojnih strategija koja djecu potiču da promišljaju, postavljaju pitanja, argumentuju i dr. Preko 300 djece obuhvaćeno je radom Zajednice.
AKTUELNI PROJEKTI
Kroz projekat “ Sobičak ” koji će biti realiziran ove godine radit će se na unaprjeđenju saradnje između porodice i škole i stvaranje mehanizama za partnerstvo, a adaptirani prostor će moći koristiti i učenici.