Dodatna podrška nastavnicima i menadžmentu škole u vrijeme pandemije odnosi se na očuvanje mentalnog zdravlja i brigu o sebi u školi. Radionice, predavanja i individualne vježbe pripremile su Belma Žiga koja je nakon diplome iz psihologije, stekla kvalifikaciju kognitivno bihevioralne psihoterapeutkinje i Mirjana Gavrić certificirana integrativna geštalt i integrativna dječija i adolescentna psihoterapeutkinja.
Naučite sa nama brinuti o sebi i biti otporni na stres bila je uvodna vježba koju je smislio dr. Danijel Siegel koji veliki akcenat stavlja na integraciju mozga. Zbog toga, danas imamo dokaze da je psihoterapija efikasna i mijenja način na koji je mozak integriran. “Uvodna vježba nas uči da prepoznajemo, imenujemo i usporimo ono što osjećamo, kako bismo bili u stanju donijeti pametniju odluku”, napomenula je Žiga. Važnost meditacije u ovoj vježbi dovodi do manje reaktivnosti mozga, bolji uvid u emocionalno stanje u kojem se nalazimo, razumijevanje konteksta i naših reakcija na kontekst, kao i do adekvatnijeg reagiranja na vlastite potrebe.
Webinar u nastavku ukazuje na ono što je najteže bilo obrazovanim radnicima, odnosno provjeravali smo kako se nostiti sa krizom kada postoji strah od zaraze, od posljedica, kada postoji nedostatak uobičajene socijalne podrške ili dolazi do promjene rutine; kada se moramo brinuti o ugroženim članovima porodice i zajednice…
Čuli smo i kako stres najčešće preovladavamop samostalno ili uz pomoć bližnjih. Ako ste primijetili nesanicu, noćne more, pretjerano spavanje ili jedenje, anksioznost, teškoće koncentracije, glavobolje, zbunjenost, depresivne misli, zloupotrebe, bespomoćnost ili povlačenje važno je zastati. Ove reakcije se smatraju normalnim, napominje Žiga, sve dok možemo da funkcioniramo i obavljamo svoje zadatke.
Žiga je objasnila i kako pomoći djeci, kako oni razmišljaju i šta možemo očekivati. Djeca se ugledaju na nas i možemo očekivati brojna emocionalna stanja: tugu, krivnju, ljutnju, strah, zbunjenost, tjeskobu… Nastavnicima je važno znati prepoznati ova stanja i podržati roditelje.
Kada je govorila o nastavničkom stresu tokom pandemije, Žiga je na osnovu istraživanja sprovedenih van Bosne i Hercegovine napomenula da su “najveće brige nastavnika i nastavnica sigurnost njih samih i njihovih učenika, kao i procjena da njihovo mentalno zdravlje, kao i mentalno zdravlje učenika opada tokom pandemije”. Ako prepoznate emocionalno iscrpljenje, otuđenje od aktivnosti povezanih s poslom, kao i smanjenje učinkovitosti vjerovatno je da je došlo do “nastavničkog izgaranja” koje su još 1981. godine opisali maslach i Jackson. Tada je potrebno znati se emocionalno regulirati i suočiti sa emocijama ili problemom, za što nam je potrebno znati “prozor tolerancije”.
U posljednjih 20 minuta učesnici su imali priliku biti detektivi za misli i pratiti šta osjećaju i procjenjuju. Čuli smo i kako vježbati optimizam, savjete za dobar san kao i šta je to i tzv “zdrava dijeta za um”. “Zdrav mozak omogućuje jasnije i kreativnije razmišljanje i čini nas otpornijim na stres”. Zastanite, pogledajte webinar, primjenite tehnike i pobrinite se za svoje mentalno zdravlje!